Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dzieje parafii

 

         Słownik Geograficzny (t. XIV, str. 762), opierając się na Janie Łaskim (Liber Beneficiorum, t. II, str. LIX) - tak opisuje parafię Żelazna: „Na początku XVI w. istnieje tu kościół parafialny pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Patronat należał do dziedzica wsi Prandoty - wojewody rawskiego. Prócz plebana było tu dwóch kapelanów.

 

         Erekcja parafii sięga zapewne XV w. Założycielami byli dziedzice wsi: Rawiczowie Trzcińscy z Trzciannej. Dziesięcinę z łanów kmiecych dawali Kolegiacia Łowickiej, zaś plebanowi tylko kolędę. Dziesięcinę z Żelaznej nadał Kolegiacie arcybiskup Wojciech Jastrzębiec w r. 1433 (por. Jan Łaski, dz. cyt. t. II, str. 511).

 

         Obecnie w kościele w Żelaznej jedynym świadkiem minionej przeszłości jest kropielnica. Według prof. Chwalisława Zielińskiego jest to dawna kamienna chrzcielnica, pochodząca z XII w. Jest ona starsza od chrzcielnic tego typu znajdujących się w archikolegiacie w Tumie koło Łęczycy czy w Sulejowie nad Pilicą. 

 

         Rawicze – Trzcińscy przybyli do Polski za panowania Bolesława Chrobrego w latach 1003 – 1006. Członkowie tego rodu pełnili wiele zaszczytnych funkcji. Było wśród nich 12 wojewodów, 8 kasztelanów, 6 starostów. W dziejach Ziemi Rawskiej tym się upamiętnili, że tu stworzyli - centra osadnicze: Trzcianna i Żelazna. Z czasem od Trzciannej przyjęli nazwisko Trzcińscy, przy czym Żelazna stała się głównym ogniskiem ich działalności i najważniejszą siedzibą.

Czytaj więcej: Dzieje parafii