Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dzieje parafii

 

         Słownik Geograficzny (t. XIV, str. 762), opierając się na Janie Łaskim (Liber Beneficiorum, t. II, str. LIX) - tak opisuje parafię Żelazna: „Na początku XVI w. istnieje tu kościół parafialny pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Patronat należał do dziedzica wsi Prandoty - wojewody rawskiego. Prócz plebana było tu dwóch kapelanów.

 

         Erekcja parafii sięga zapewne XV w. Założycielami byli dziedzice wsi: Rawiczowie Trzcińscy z Trzciannej. Dziesięcinę z łanów kmiecych dawali Kolegiacia Łowickiej, zaś plebanowi tylko kolędę. Dziesięcinę z Żelaznej nadał Kolegiacie arcybiskup Wojciech Jastrzębiec w r. 1433 (por. Jan Łaski, dz. cyt. t. II, str. 511).

 

         Obecnie w kościele w Żelaznej jedynym świadkiem minionej przeszłości jest kropielnica. Według prof. Chwalisława Zielińskiego jest to dawna kamienna chrzcielnica, pochodząca z XII w. Jest ona starsza od chrzcielnic tego typu znajdujących się w archikolegiacie w Tumie koło Łęczycy czy w Sulejowie nad Pilicą. 

 

         Rawicze – Trzcińscy przybyli do Polski za panowania Bolesława Chrobrego w latach 1003 – 1006. Członkowie tego rodu pełnili wiele zaszczytnych funkcji. Było wśród nich 12 wojewodów, 8 kasztelanów, 6 starostów. W dziejach Ziemi Rawskiej tym się upamiętnili, że tu stworzyli - centra osadnicze: Trzcianna i Żelazna. Z czasem od Trzciannej przyjęli nazwisko Trzcińscy, przy czym Żelazna stała się głównym ogniskiem ich działalności i najważniejszą siedzibą.

 

 

         Według Estreichera wielu dygnitarzy Trzcińskich zostało pochowanych w Żelaznej (Estreicher, Infula honoris Poloniae, t. XXI, str. 354-355).

 

          Nie wiadomo w którym roku spłonął kościół drewniany. Wiadomo, że obecny kościół murowany wzniesiono w 1778 przez Józefa Antoniego Łuszczewskiego. Prace zakończono w 1785 r. Świątynia barokowa, orientowana, na rzucie prostokąta z zakrystią umieszczoną za wielkim ołtarzem.

 

W ołtarzu głównym znajdują się obrazy: Pana Jezusa UkrzyżowanegoWniebowzięcie Matki Bożej. W bocznych ołtarzach obrazy: Matki Bożej Różańcowej i św. Małgorzaty Alacoque.

 

         W 1791 została wybudowana w Żelaznej szkoła parafialna, a w r. 1788 przy plebani powstał szpital (Jan Łaski, dz. cyt. t. I, str. XXIV).

 

          Proboszczowie po II wojnie światowej:

 

 

 

1945 - 1960

ks. Stanisław Laudy

1960 - 1967

ks. Jan Michałowicz

1967 - 1976

ks. Tadeusz Jeziorek

1976 - 1981

ks. Jerzy Wojcieszek

1981 - 1992

ks. Jan Zaława

1992 - 2008

ks. Kazimierz Płatek

2008 - 2016

2016 -

ks. Andrzej Sałkowski

ks. Jarosław Wypchło

 

 

 

           Obecnie parafia liczy 1874 wiernych (stan na koniec roku 2009). Należą do niej następujące miejscowości: Brzozów, Dębowa Góra (numery od 54 do końca), Józefatów, Julków, Kazimierzów, Kwasowiec, Marianów (numery 24 – 30), Nowe Rowiska, Nowy Ludwików, Nowy Rzędków, Rzeczków, Rzędków, Rzymiec, Stare Rowiska, Stary Rzędków, Wola Wysoka, Wólka Strobowska, Zalesie, Zglinna Duża, Zglinna Mała, Żelazna.