Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

WIELKI POST

Rozpoczyna się okres Wielkiego Postu. Ów okres liturgiczny bezpośrednio poprzedza obchody najważniejszych dla Chrześcijan świąt Wielkanocnych. Przez 40 dni (wyłączając niedziele) staramy się przygotować nasze serca na świętowanie Zmartwychwstania Chrystusa, podejmując dobrowolnie wszelkiego rodzaju wyrzeczenia, uczestnicząc w nabożeństwach pasyjnych, powstrzymując się od hucznych zabaw, czy w końcu poprzez skupianie się  na modlitwiepoście jałmużnie. Kolorem dominującym w liturgii w tym okresie jest fiolet

Najstarszym nabożeństwem pasyjnym, wywodzącym się ze średniowiecza, jest Droga Krzyżowa. Zatrzymując się na poszczególnych jej stacjach zgłębiamy poszczególne etapy męki naszego Zbawiciela i staramy się spojrzeć na swoje życie poprzez pryzmat Jego cierpienia, aby dostrzec nasze słabości i grzechy, a także odnaleźć sens naszego cierpienia – sam Chrystus zaprasza nas do zaparcia się samych siebie i naśladowania Go poprzez branie własnego krzyża (por. Łk 9,23).

W każdą niedzielę Wielkiego Postu, po Mszy Św o11:30, odprawiane są nabożeństwa Gorzkich Żali. Podobnie jak podczas Drogi Krzyżowej, rozważamy wydarzenia z ostatnich godzin życia Chrystusa.

Ostatnia niedziela Wielkiego Postu znana jest jako Palmowa, lub Niedziela Męki Pańskiej. Podczas uroczystej procesji upamiętniamy przybycie Jezusa do Jerozolimy, gdzie miał dokonać odkupienia. Podczas każdej Eucharystii błogosławione są przygotowane palmy wielkanocne. Odczytanie przez kapłana wraz z lektorami opisu Męki Pańskiej wprowadza nas bezpośrednio w obchody Wielkiego Tygodnia.